Blog

Spomienka na leto…

Krátka spomienka na leto z pohľadu Evy – matky Jurka, ktorá sa zúčastnila spolu s ním aktivít nášho prímestského tábora:

“ Prímestský  tábor, organizovaný PRERODom (Nízkoprahové centrum pre deti a rodiny v Ružomberku)… nám padol veľmi vhod. Jurko, 7 ročný chlapec,  tam bol s downovým syndrómom ako jediný. A jediný aj s doprovodom, čiže so mnou, jeho mamou. Ostatné deti boli v rôznom veku od 8-14. Mali sme veľmi pestrý program, veľa sme cestovali, plavili sa po rieke, navštívili vodný park, motokáry, zažili sme opekačku v lese, dokonca sme sa priblížili aj ku včielkam v úľoch.

Najväčším zážitkom ale pre mňa, ako mamu s dieťaťom s DS bol prístup týchto tínedžerov k Jurajovi. Boli mi neskutočnou oporou, pomocníkmi a super partnermi. Starali sa oň ako o svojho súrodenca, vedeli ako ho podporiť, keď pri chôdzi zaostával za ostatnými, keď nevládal, či keď jednoducho neposlúchal a odbiehal od kolektívu za rôznymi zaujímavosťami, pre neho v tom momente dôležitejšími ako kráčať. Strážili ho keď bola v blízkosti voda, usmerňovali v autobuse, keď sa zamotal v dave, oznamovali mi kde je, aby som sa oň nebála. Chcem poznamenať, že sme sa s nimi zoznámili až v tábore, nepoznali sme sa. Deti proste pochopili a videli, že je potrebné na Jurka dozerať. A naozaj vedeli ako naňho. Sú proste v detskom svete profíci oproti nám dospelákom. Som im za to veľmi vďačná, bolo nám s nimi veľmi dobre, užili sme si, nasmiali sa, strávili naozaj hodnotný čas. Sú to deti, ktoré majú určité sociálne problémy, každý svoje… Napriek tomu môžem povedať, že tak dobre som sa necítila ešte v žiadnom inom kolektíve detí. Bezvýhradne prijali Jurka medzi seba a s ním aj mňa. Podľa sociálnych pracovníkov to však bolo obojstranné obohatenie pre  deti, ako aj pre Jurka. Zažili sme naozaj krásny tábor a tešíme sa na ďalšie stretnutie s nimi.“

Ďakujeme za srdečné vyjadrenie a Jurka, ktorý veľmi obohatil naše aktivity, pozdravujeme.

Zatiaľ žiadne komentáre


Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *