Blog

vrátiť sa na všetky blogy

MAKARSKA 2019

Vrcholom „letnej sezóny“ bol pre nás výchovno-rekreačný pobyt „Makarska 2019“ v chorvátskom letovisku. Tento bol súčasťou celoročného projektu spolufinancovaného z výťažku minuloročnej sponzorskej kampane firmy Kaufland, Mesta Ružomberok a rodičov klientov.

Počas projektu klienti zariadenia pracovali na zlepšení svojho správania, sebarozvoji a vedení k samostatnému riešeniu svojich problémov, na každotýždňových skupinových sedeniach v zariadení a boli motivovaní aj účasťou na letnom pobyte v zahraničí. Hlavným heslom a cieľom tábora bolo posunúť deti ďalej v oblastiach: M-otivácie, A-ktivity, K-amarátsva a R-adosti, S-poločenstva, vnímania K-rásy a prežitie dobrodružstva – A-dventure, v zmysle sýtenia potrieb detí a ich osobnostného rozvoja.

V Chorvátsku sme zažili so 17 klientmi zariadenia obohacujúce objavovanie krásneho členitého pobrežia na okraji Národného parku Biokovo a v parku Osejava s fascinujúcimi výhľadmi na more. K sebapoznaniu, budovaniu vzťahov a osobnosti nám pomáhali každodenné skupinové sedenia – komunity, v chládku borovíc pri penzióne alebo večerné na skalnatom poloostrove, či pri západe slnka. Každodenné kúpanie, vždy s objavovaním novej pláže, sme si spestrili výletom na „ponorku“ – malé výletné plavidlo s možnosťou pozorovať podmorský svet a adrenalínovým skákaním do mora z pobrežia a v prístave. Duchovne sme načerpali na pútnickom mieste v Medžugorí a prekročili sme tak hranice ďalšieho štátu – Bosny a Hercegoviny. Vyliezli sme obetavo na kopec Podbrdo, pohostili sa u známej „tety Anky“, nakúpili suveníry pre našich drahých a inšpirovali sa tak účasťou na Mladifeste – medzinárodnom festivale, s účasťou 50-tisíc mladých z celého sveta, ktorý tam prebiehal.

Na penzióne Mikrut, na ktorom sme na Makarskej bývali, sme sa museli zhostiť aj zodpovednosti, keďže každá skupina pod vedením dospelej osoby, pripravovala jeden deň pobytu obed pre celú partiu. Večere a raňajky boli výdatné a chutné, v réžii pani kuchárky „východniarky“ z cestovnej kancelárie. Dva podvečery sme na Makarskej strávili športom a kontaktom s miestnymi deťmi, keď si naši klienti dohodli a zahrali futbalový zápas na neďalekom ihrisku, vyskúšali naše nové kolieskové korčule v priľahlých uličkách. Rušné večery na promenáde s výbornou zmlinou striedali krásne pokojné výhľady na západ slnka a vysvietenú Makarskú. Morské kúpanie sme zavŕšili na jednej z najkrajších pláži riviéry „Brela“.

Na našom letnom pobyte sme „dobili baterky“, najmä v priateľstve, vzájomnej pomoci, radosti a odvahe a po horúcich a programom nabitých dňoch, sme sa plný zážitkov vrátili autobusom domov. Vďaka všetkým účastníkom aj rodičom, ktorí nám zverili v dôvere svoje deti.

Projekt podporili: