Mesačné archívy: August 2019

Spoznali sme (sa) VIAC s PRERODom

Aj počas leta 2019, ktoré bolo bohaté na zážitky mali chalani a baby možnosť spoznať (sa) VIAC s PRERODom. Začiatok leta bol krátky, ale na zážitky veľmi intenzívny. Nakoľko sme museli načerpať sily na ďalšie dobrodružné letné výjazdy, absolvovali sme v úvode leta 4 nabité dni adrenalínom, vodou a rýchlosťou. Hneď prvý deň sme sa po úvodnom stretnutí 25 člennej osádky a “bezpečnostných” inštrukciách, rozdelení do skupín pobrali schladiť sa k Liptovskej Mare, čo bolo prozreteľnostné, pretože v ten deň naozaj pražilo na tridsiatudruhú. Nasledujúci deň nás čakal výlet do Liptovského Mikuláša, kde sme sa po krátkej obhliadke mesta schladili v bazéne na plavárni a po chutnej “obedo-desiate” sme busom “fičali” za ešte väčšou rýchlosťou – na motokárovú trať Monako Grand Prix v Závažnej Porube. Tretí deň patril “divokému” splavu pokojnej rieky Oravy. Sucho sa podpísalo aj na nízkej hladine rieky, a tak sme čakali prívalovú vlnu z Oravskej priehrady, okolo 10.00 v Oravskom Podzámku, aby nás zviezla až pod kolonádny most do Dolného Kubína. No a štvrtý deň sme sa aquarelaxovo vyžili v peknom, čistom a malom aquaparku v Turčianskych Tepliciach. Záverečná komunita a rozlúčka na peróne vo Vrútkach uzavrela našu prázdninovú “rozbiehačku”.

Na našej letnej “bajko-stanovačke” na Magurku sme mohli s 15 účastníkmi zdolať viaceré výzvy. V priebehu 2 dní sme zdolali na bicykloch viac ako 70 kilometrov v horách, prespali v stanoch v nadmorskej výške 1000 m, prežili “na paštikách”, špekačkách a makovníkoch a spoznali krásne zákutia národného parku NAPANT. Táto aktivita sa mohla uskutočniť 8.-9. júla aj vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska v našom projekte Spoznaj (sa) viac s PRERODom, v rámci ktorého sme nakúpili 7 kvalitných horských bicyklov a korčúľ s potrebnými bezpečnostným vybavením.

Vrcholom “letnej sezóny” bol pre nás výchovno-rekreačný pobyt “Makarska 2019″ v chorvátskom letovisku. Tento bol súčasťou celoročného projektu spolufinancovaného z výťažku minuloročnej sponzorskej kampane firmy Kaufland, Mesta Ružomberok a rodičov klientov, počas ktorého klienti zariadenia pracovali na zlepšení svojho správania, sebarozvoji a vedení k samostatnému riešeniu svojich problémov, na každotýždňových skupinových sedeniach v zariadení a boli motivovaní aj účasťou na letnom pobyte v zahraničí. V Chorvátsku sme zažili so 17 klientmi zariadenia obohacujúce objavovanie krásneho členitého pobrežia na okraji Národného parku Biokovo a v parku Osejava s fascinujúcimi výhľadmi na more. K sebapoznaniu, budovaniu vzťahov a osobnosti nám pomáhali každodenné skupinové sedenia – komunity, v chládku borovíc pri penzióne alebo večerné na skalnatom poloostrove, či pri západe slnka. Každodenné kúpanie, vždy s objavovaním novej pláže, sme si spestrili výletom na “ponorku” – malé výletné plavidlo s možnosťou pozorovať podmorský svet a adrenalínovým skákaním do mora z pobrežia a v prístave. Duchovne sme načerpali na pútnickom mieste v Medžugorí a prekročili sme tak hranice ďalšieho štátu – Bosny a Hercegoviny. Vyliezli sme obetavo na kopec Podbrdo, pohostili sa u známej “tety Anky”, nakúpili suveníry pre našich drahých a inšpirovali sa tak účasťou na Mladifeste – medzinárodnom festivale, s účasťou 50-tisíc mladých z celého sveta, ktorý tam prebiehal. Dva podvečery sme na Makarskej strávili kontaktom s miestnymi deťmi, keď si naši klienti dohodli a zahrali futbalový zápas na neďalekom ihrisku. Morské kúpanie sme zavŕšili na jednej z najkrajších pláži riviéry “Brela”. Po horúcich a programom nabitých dňoch sme sa plný zážitkov vrátili domov.

V závere prázdnin sme s partiou rómskych chlapcov z nášho futbalového tímu AS Roma zdolali na bicykloch “Lúčanský vodopoád”. S piatimi chalanmi sme sa stretli 30. augusta, vyzdvihli naše horské bicykle a cestou popod Mních, Liskovú a Turík sme “šliapali” do pedálov uprostred 30 stupňového tepla, k tomuto krásnemu travertínovému úkazu. Po príchode na miesto chlapci neváhali a hneď sa v ňom schladili. Spoločne sme preskúmali jaskyňu pod vodopádom a zahrali “bago” na trávniku pri vodopáde. Keď sme sa posilňovali chlebíkom so salámou a keksami spoza kopca sa na nás “vyvalila” prudká búrka, pred ktorou sme sa schovali pred miestnou pizzeriou. Keď “prehrmelo” sadli sme na bicykle a uháňali domov do Ružomberka.

Počas tohto úžasného leta sme spoznali veľa nového vôkol nás a zdolali mnoho v nás. Partia z PRERODu.

 

MAKARSKA 2019

Vrcholom “letnej sezóny” bol pre nás výchovno-rekreačný pobyt “Makarska 2019″ v chorvátskom letovisku. Tento bol súčasťou celoročného projektu spolufinancovaného z výťažku minuloročnej sponzorskej kampane firmy Kaufland, Mesta Ružomberok a rodičov klientov. Počas projektu klienti zariadenia pracovali na zlepšení svojho správania, sebarozvoji a vedení k samostatnému riešeniu svojich problémov, na každotýždňových skupinových sedeniach v zariadení a boli motivovaní aj účasťou na letnom pobyte v zahraničí. Hlavným heslom a cieľom tábora bolo posunúť deti ďalej v oblastiach: M-otivácie, A-ktivity, K-amarátsva a R-adosti, S-poločenstva, vnímania K-rásy a prežitie dobrodružstva – A-dventure, v zmysle sýtenia potrieb detí a ich osobnostného rozvoja.

V Chorvátsku sme zažili so 17 klientmi zariadenia obohacujúce objavovanie krásneho členitého pobrežia na okraji Národného parku Biokovo a v parku Osejava s fascinujúcimi výhľadmi na more. K sebapoznaniu, budovaniu vzťahov a osobnosti nám pomáhali každodenné skupinové sedenia – komunity, v chládku borovíc pri penzióne alebo večerné na skalnatom poloostrove, či pri západe slnka. Každodenné kúpanie, vždy s objavovaním novej pláže, sme si spestrili výletom na “ponorku” – malé výletné plavidlo s možnosťou pozorovať podmorský svet a adrenalínovým skákaním do mora z pobrežia a v prístave. Duchovne sme načerpali na pútnickom mieste v Medžugorí a prekročili sme tak hranice ďalšieho štátu – Bosny a Hercegoviny. Vyliezli sme obetavo na kopec Podbrdo, pohostili sa u známej “tety Anky”, nakúpili suveníry pre našich drahých a inšpirovali sa tak účasťou na Mladifeste – medzinárodnom festivale, s účasťou 50-tisíc mladých z celého sveta, ktorý tam prebiehal.

Na penzióne Mikrut, na ktorom sme na Makarskej bývali, sme sa museli zhostiť aj zodpovednosti, keďže každá skupina pod vedením dospelej osoby, pripravovala jeden deň pobytu obed pre celú partiu. Večere a raňajky boli výdatné a chutné, v réžii pani kuchárky “východniarky” z cestovnej kancelárie. Dva podvečery sme na Makarskej strávili športom a kontaktom s miestnymi deťmi, keď si naši klienti dohodli a zahrali futbalový zápas na neďalekom ihrisku, vyskúšali naše nové kolieskové korčule v priľahlých uličkách. Rušné večery na promenáde s výbornou zmlinou striedali krásne pokojné výhľady na západ slnka a vysvietenú Makarskú. Morské kúpanie sme zavŕšili na jednej z najkrajších pláži riviéry “Brela”.

Na našom letnom pobyte sme “dobili baterky”, najmä v priateľstve, vzájomnej pomoci, radosti a odvahe a po horúcich a programom nabitých dňoch, sme sa plný zážitkov vrátili autobusom domov. Vďaka všetkým účastníkom aj rodičom, ktorí nám zverili v dôvere svoje deti.

Projekt podporili: