Mesačné archívy: Júl 2019

Bajkostanovačka na Magurke

Po víkendovom letnom výdychu nás čakali náročné výzvy na našej “bajkostanovačke”, ktorá sa mohla uskutočniť 8.-9. júla aj vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska v našom projekte Spoznaj (sa) viac s PRERODom, v rámci ktorého sme nakúpili 7 kvalitných horských bicyklov.

Prvá výzva: vstať ráno, cez prázdniny o 6.00, aby sa mohla o 7.00 banda nadšených cyklistov stretnúť pred ZŠ v Černovej, pozbierať cestou všetkých 15 účastníkov a vyraziť “do boja”.. Druhá výzva: napratať do ujovho Jarovho sprivodného vozidla všetky spacáky, stany, zásoby jedla a pitia.. Výzva číslo 3: absolvovať pohodlnú cyklokorytničku a následnu trasu z Liptovskej Osady do Liptovskej Lúžnej v hustom peletóne s plnou dávkou síl a nepozrážať sa.. Štvrtá výzva (pre ujovu Jarovu rodinu a dvor): poňať všetkých hladných a smädných cyklistov aj s bicyklami na prvej občerstvovacej prestávke (chlebíčky a kofola boli výborné :) Výzva číslo 5: v pokore sa skloniť pred Kráľom kráľov v miestnom chráme, načerpať duchovných síl a navštíviť známeho miestneho kňaza.. číslo 6 a 7: Vystúpať náročný 14 kilometrový úsek do hôr s ubúdajúcimi psychickými a fyzickými silami, zvládnuť prudký zjazd na piesočnatej polorozbitej asfaltke plnej zákrut a doraziť sa v stúpajúcej cieľovej rovinke pred Magurkou.. Výzva číslo 8: zakempovať v polmetrovej tráve s dovolením chatárov, v oblasti plnej medveďov..Výzva číslom 9-10: prebádať nepoznanú húštinu plnú čučoriedok, poskytnúť ujovi Dušanovi prvú pomoc a šmýkať sa na “zadnici” od starých zavretých baní a opiecť legálne špekačky v národnom parku…číslo 11: vypiť teplý bylinkový čaj za “babku” a vyspať sa v 3-miestnom stane 4-ria pri vonkajšej teplote 5 stupňov.. Výzva č.12: výjsť z vyhriateho stanu, rozcvičiť sa spolu s hladaním reflexných check-pointov a rozlepiť oči v bystrom potoku z Ďurkovej..číslo 13: posilniť sa chlebíkom s paštikami, makovníkom a kofolou.. Výzva číslo 14: Spustiť sa s vetrom a spolujazdcami opreteky Ľupčianskou dolinou a nevyletieť v zákrute..číslo 15: Zabrať z posledných síl na ceste cez Partizánsku Ľupču, Bešeňovú, Liptovskú Teplú, Liskovú až domov. Final: poďakovať všetkým, aj Bohu za ochranu a rozlúčiť sa s touto húževnatou a priateľskou partiou…

Spoznali sme veľa nového vôkol nás a zdolali mnoho v nás. Cyklisti z PRERODu..

Zaži leto s PRERODom 2019

Začiatok leta s PRERODom bol krátky, ale na zážitky veľmi intenzívny. Nakoľko sme museli načerpať sily na ďalšie dobrodružné letné výjazdy, absolvovali sme v úvode leta 4 nabité dni adrenalínom, vodou a rýchlosťou.

Hneď prvý deň sme sa po úvodnom stretnutí 25 člennej osádky a “bezpečnostných” inštrukciách pobrali, rozdelení do skupín a naladení na turistiku do Kvačianskej doliny, na železničnú stanicu. Keď sme zistili, že náš vlak má meškanie vyše 30 min. a po prehodnotení všetkých prestupov a časových rezerv, operatívne sme zmenili plán a pobrali sa schladiť k Liptovskej Mare..čo bolo prozreteľnostné, pretože v ten deň naozaj pražilo na tridsiatudruhú.

Nasledujúci deň nás čakal výlet do Liptovského Mikuláša, už nemeškajúcim vlakom, kde sme sa po krátkej obhliadke mesta schladili v bazéne na plavárni. Po krátkej skupinovej súťaži, ktorá si vyžiadala obete (pozdravujeme Miša :) a chutnej “obedo-desiate” sme busom “fičali” za ešte väčšou rýchlosťou – na motokárovú trať Monako Grand Prix v Závažnej Porube. Po preverení výšky všetkých pretekárov a krátkom školení, sme v skupinkách po 4 začali naháňať svoje najrýchlejšie časy, na dvojúrovňovom skvelom okruhu. Jednoznačne, Tibor, veľký fanúšik F1-tky bol najlepší.

Tretí deň patril “divokému” splavu pokojnej rieky Oravy. Aj keď sme sa veľmi tešili na úsek, ktorí ešte nemáme prebádaní (DK-Kraľovany), po raňajšom telefonáte s raft-majstrom p.Stanovským sme museli zmeniť trasu. Sucho sa popísalo aj na nízkej hladine našej rieky a tak sme čakali prívalovú vlnu z Oravskej priehrady okolo 10.00 v Oravskom Podzámku aby nás zviezla až pod most do Kubína. To čo vyzeralo ako “pokojná vodička” si v každom so 4 člnov vyžiadalo svoj adrenalín..najmä pri uviaznutí raftov na väčších skalách uprostred hlbokej vody, ich následné zatopenie a zachraňovanie. Po troch hodinách sme mokrí a plní zážitkov boli radi, že vyloďujeme. Potom už len podriemkať v buse do Ružomberka.

No a štvrtý deň sme sa aqua-relaxovo vyžili v peknom, čistom a malom aquaparku v Turčianskych Tepliciach. Cesta tam bola síce dramatické, keď po úvodnom meškaní rýchlika, sme jeho ďalšie zbrzdenie spôsobili mi (mylným stiahnutím záchrannej brzdy), čo si patrične niektorí odniesli na komunite v parku pred kúpeľmi a sedením na opaľovacích lehátkach v kúpeľoch. Napriek tomu sme si trojhodinový zážitok plný šmýkania, špliechania a relaxovania poriadne vychutnali. Záverečná komunita a rozlúčka na komunite na peróne vo Vrútkach uzavrel našu prázdninovú “rozbiehačku”.

Vďaka všetkých účastníkom a Mišovi, Paťovi, Tiborovi a Jerrymu za pomoc.

Priateľský výjazd do Žiliny

Po našom tradičnom “vrchole” sezóny – turnaji Don Bosco RK-up, sme dostali pozvánku na priateľský zápas do Žiliny. Vyskladali sme mladších a starších chlapcov z FC Prerod’s a AS Roma a spoločne zamierili v skorých ranných hodinách vlakom a trolejbusom na ZŠ Karpatskú na Vlčinciach. Čakalo nás milé privítanie pani riaditeľkou a zážitok v podobe diváckej účasti na zápise do Slovenskej knihy rekordov za “najmasovejšie” skupinové tancovanie Belgického tanca na Slovensku. V parku pred školou tancovalo približne 750 z 800 žiakov školy. Potom nás už miestny chlapci so svojím skvelým telocvikárom pozvali na umelú trávu “zatancovať” si s loptou. A bol to veru umelecký zážitok. Aj keď mladší chlapci prehrali svoj náročný zápas 4:7; starší nás potešili svojim výkonom bez zaváhania keď porazili žilinčanov 13:0. Najsilnejším momentom zápasov bola férová a tímová hra našich hráčov spojených z dvoch tímov, čím naplnili heslo, ktoré nosíme aj na našich dresoch “Prerod- spolu a radostne!” Po dobrých zápasoch nás “zapálená” pani riaditeľka pozvala všetkých na dobrý obed do školskej jedálne. S priateľským rozlúčením a nádejou, že sa do Žiliny ešte vrátime sme sa s medzipristátiami v Auparku a Mirage, pomedzi kvapky so zmrzlinou v ruke pobrali domov.