Mesačné archívy: Február 2015

Po roku opäť na Lúčkach

Po roku sme sa opäť počas jarných prázdnin vybrali na pobyt do Lúčok. Aby sme nazaháľali a “nekvasili” doma počas krásnych zimných slnečných dní, autobusom sme sa prepravili kúsok nad Lúčanský vododpád, kde sme sa ubytovali v podkroví miestnej fary. Priestor to bol pekný, priestranný a slnečný, s výhľadom na “more” snehu. Po úvodnej zoznamovacej komunite a chutnom obede (s ktorým pomohla aj Marekova mama) sme sa vybrali spoznávať zákutia lúčanského kraja. V lese sme zaujali “bojové” a dobrodružné pozície a zahájili akciu “kolibrík”. Našťastie sme sa všetci po jej skončení našli. Unavení, mokrí a spokojní sme sa vrátili na faru, kde sme si po krátkom oddychu spolu pripravili “prvú” večeru. Keď sa zotmelo a hviezdy pokryli mrazivé nebo, pobrali sme sa do Aqua-vital parku trochu sa zohriať a osviežiť. Bol to krásny pocit, dolu 37 stupňov, hore -5 a cez stúpajúce mraky pary pozorovať tú nebeskú krásu. Aj keď niektorí to prežili akčnejšie – “hľadaním” ping-pongovej loptičky, o ktorej nikto nevedel kto ju má. Popri tom sme poľským, ruským a českým turistom spravili pravé lúčanské vlny, no Šimon sa nakoniec priznal. Po návrate z bazéna nás čakala druhá večera, spoločné hry (stolný futbal, stolný tenis) v herni fary a povzbudivé rozhovory. Krátko pred polnocou, keď už všetci dúfali, že zaľahnú a vyspia sa, situácia sa “zvrtla” a vybrali sme sa na nočnú hru, v ktorej každý potrénoval svoju odvahu a vytrvalosť. Potom už prišiel zaslúžený spánok. Na druhý deň po raňajkách sme začali komunitou, počas ktorej sme s chlapcami hovorili o “ideále” otca. Aj prostredníctvom uvedomovania si svojich vlastných rán a očakávaní, sme sa posúvali ďalej k odpusteniu. Pobyt sme úspešne zavŕšili fajnou šošovicovou polievkou s plackami, POĎAKOVANÍM našim pani kuchárkam (p.Rekovej a p.Kvasňákovej s dcérou), aj vďaka ktorým sme mohli prežiť taký dobrodružno-oddychový pobyt. Ďakujeme aj pánovi farárovi Kvasňákovi, ktorý nám poskytol ubytovanie.

Prázdniny sme začali zásahom “do čierneho”

Jarné prázdniny s PRERODom sme odštartovali v spolupráci s CVČ Elán, ktoré si pre nás pripravilo “šípkarsky turnaj”. Ráno sme sa zišli pekná “chasa” mladší, starší, dievčatá, aj chlapci a presunuli sa krásnym slnečným ránom s elánom do Elánu. Tu na nás už čakali pracovníčky Centra voľného času s nabrúsenými šípkami. Vývoj bol veľmi dramatický pretože aj tí, ktorí sa zastrájali na prvé miesto sa museli popasovať so šikovnými mladšími kamarátmi s dobrou “muškou”. Celé akčné dopoludnie sme zakončili veľkou číselnou hrou “bingo”, pri ktorej sa ušlo každému zopár sladkostí. Potom sme sa už presunuli na “základňu” do PRERODu kde sme si spolu pripravili chutný obed – wafle s džemom, nutelou a šlahačkou. Túto energiu sme následne vyskákali a spotrebovali pri spoločných hrách v našej klubovni. Pozdravujeme všetkých zúčastnených a tešíme sa na ďalšie prázdninové aktivity. Ďakujeme aj pracovníčkam CVČ Elán.

Na Hrebienok za ľadovou krásou

Po polročnej nádielke dobrých aj menej dobrých známok a snehu sme sa rozhodli počas polročných prázdnin odlepiť od počítačov, tabletov a iných technických vymožeností a vybrali sme sa budovať vzťahy a naháňať zážitky do Vysokých Tatier. Náš spoločný adrenalínový deň sme začali na železničnej stanici o 7.15 kde sa nás pozbieralo 21 aj s topánkami a kolesami dohromady. Odtiaľto sme sa cez Poprad dopravili vlakmi až do Starého Smokovca a následne stúpajúc, guľujúc a váľajúc až na Hrebienok. Ocenenia hodný bol výkon všetkých zúčastnených, aj tých ktorí sa museli viac premáhať a bojovať z hľadiska svojho veku, “nezvyku” behať po kopcoch, či hendikepu. Tiež všetkým, ktorí počas výstupu neboli sebci, ale komunikovali, pomáhali, delili sa a spoločne smiali. Na Hrebienku nás očarila ľadová krása, ktorú vytvorili počas víkendu umelci z celého sveta, počas akcie Tatry ice master 2015 v podobe ľadových sôch. Prekvapením, ktorému sa všetci potešili bola zámena klasickej zubačky za drevené sane, ktorými sme sa každý spustili dole až do Starého Smokovca. Niektorí boli rýchlejší, iní belší, ďalší premrznutejší, ale všetci šťastní a spokojní. Aby sme sa trošku ohriali nasadli sme do vlaku TEŽ a po asi trištvrte hodinke sa presunuli na Štrbské pleso, kde nás čakala celkom statočná hmla, sneženie a krásna zimná divočina. Po krátkej guľovačke a nájdení niektorých odvážlivcov v hmle na zamrznutom plese, sme sa presunuli ku “zubačke”, teraz tej klasickej, ktorou sme sa zviezli do Štrby. Odtiaľ už pekne dvojposchodovým “osobáčikom” unavení, obohatení zážitkami, s utuženými vzťahmi, odviezli sme sa až domov do Ružomberka.

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Novoročný futbalový turnaj v Malých Tatrách

V stredu 28. januára 2015 ráno sa u nás stretla partia futbalu-chtivých chlapcov. Po úvodných inštrukciách a rozdelení dresov, sme sa vybrali rýchlym rozcvičkovým tempom do telocvične pri Spojenej škole v Malých Tatrách. Táto spolu s Nízkoprahovým denným centrom pre deti a rodinu a Diagnostickým centrom Ružomberok bola organizátorom už 2. ročníka futbalového turnaja. Tento ročník bol špecifický tým, že si na ňom mohli zahrať aj naši mladší kamaráti a PREROD naň vyslal 2 svoje tímy. Na úvodný zápas sa odpískalo krátko po 9.00 po pekných uvítacích slovách pani riaditeľky Baranovej. V staršej kategórii obhájili prvenstvo chlapci z Diagnostického centra, ktorí “valcovali” v zápasoch vysokým rozdielom skóre tím PRERODu (skončil 2.) a Spojenej školy (3.miesto). V mladšej kategórii zas uspeli a vo vzájomnej bilancii zápasov vyhrali chlapci zo Spojenej školy pred PREROĎáckymi dorastencami. V závere nikto neodišiel bez ocenenia svojho úsilia a zároveň motivácie popracovať na svojom zlepšení.

Gratulujeme víťazom a všetkým zúčastneným ĎAKUJEME za férový, pokojný a priateľský priebeh turnaja. Tešíme sa na najbližšie spoločné stretnutie na našom Don Bosco RK-up 2015.