Mesačné archívy: Júl 2013

skate park

Vybehnite s nami do skate parku

Pozývame vás všetkých, ktorí chcete kvalitne vyplniť svoj prázdninový čas do skate parku na Klačne v Ružomberku, kde sa 29.-30. 2013 (pondelok, utorok) stretneme s našimi holandskými kamošmi a spolu s vami na dni plnom radosti, hudby, stretnutí, priateľských rozhovorov a športu (vodný futbal a iné).

DSCN2377

Náš “sen o ihrisku” sa začína stávať skutočnosťou!

Burina, muchy, osy, špina a neporiadok. Aj takto by sa dalo nazvať to, čo sme videli v prvý deň projektu „Spravme si spolu naše ihrisko“ na ulici Silbigera. To, čo niekedy slúžilo ako ihrisko, teraz vyzeralo ako poriadne udržiavaná jedenapolmetrová džungľa.

Každý deň sme začínali a končili modlitbou. Nakoniec, vlastnými silami by sme zrejme nedokázali urobiť všetky tie veci, ktoré sa stali. Prvý deň sme sa chopili hrablí a kôs, a ak by nenastalo prerušenie obedom, tak sme pracovali neúnavne. Tento deň sa nám podarilo “vyklčiť” asi tretinu. Pomohla nám aj motorová kosačka, ktorú nám priniesol Jakubov otec a starký. Všetci boli z dobre vykonanej práce spokojní a unavení.

Druhý deň sa niesol v ešte lepšej nálade spoločného ducha hrabania a kosenia. Motorové kosačky sme mali už dve. Náš Jakub nám vybavil ďalšiu, s ktorou prišiel jeho kamoš Andrej. Aďo a jeho mamina priniesli krovinorez. Okolití susedia sa začali zaujímať o to, čo sa deje pod ich oknami, prichádzali “obkuknúť” a postupne sa začali o našu iniciatívu zaujímať viac a zapájať sa. To sme ešte netušili, čo všetko sa stane. Obedovali sme paštétu s pečivom a zeleninou. Dokončili sme práce v ten deň a keďže nikto nepatril do klubu korytnačiek, tak dve tretiny ihriska už boli vykosené a zjemnené motorovými kosačkami.

Tretí deň sa niesol v duchu očakávania. Všetci sme vedeli, že k nám majú na ďalší deň prísť Holanďania. Prišli nám pomôcť aj ďalší susedia, Dano s otcom zabezpečili zváranie pokazenej bránky a chlapci ju hneď ráno zakopali. Mali sme aj trochu času na zábavu a šantenie, naháňanie a pasovanie. Ostatne, to si predsa chlapci vyžadujú. Kosili a hrabali sme ako draci. Fúriky nám pomáhali vo vynášaní pokosenej trávy na kopu za ohniskom. Po opekačke a osviežení sme dokončili našu prácu. Pri pohľade na ihrisko sa už vykosená plocha dala naozaj nazvať ihriskom. Kde-tu boli hrby, mierny briežok od cesty zavadzal a na opačnej strane sa valil Váh, ktorý nemá v láske zatúlané lopty.

Očakávanie v štvrtok ráno pri príchode do PRERODu vrcholilo. Boli sme napätí. Holanďania boli tu. Dnes nás všetkých čakala ťažká robota s dokosením zvyšku trávy a hlavne zrovnaním briežku krompáčmi. Po príchode Holanďanov na ihrisko, tam už väčšina z nás bola, resp. kopala. Odrazu nás bolo asi 40. Rýchle zoznámenie vystriedali organizačné pokyny „kto bude robiť čo“. Polovica cudzincov odišla na Klačno do skate parku, kde zbierali kamene a pripravovali terén na budúco týždňovú spoločnú akciu. Zvyšok sme zapriahli do kopania briežku a kosenia. To, čo sme vykopali, sme použili ako výplň do dier a na nerovnosti. Angličtinu, tlmočenie a gestikulovanie bolo vidieť celý deň. Opekačka poskytla možnosť lepšie sa spoznať a spriateliť. Holanďania, ktorí prišli, pochádzajú z blízkosti Utrechtu a všetci sú príslušníkmi jednej kresťanskej protestantskej cirkvi. Prichýlila ich Bratská jednota baptistov. Deň sme zakončili modlitbou.

Posledný deň bol zo všetkých dní najkrajší. Ráno sme ešte stále pracovali na zrovnávaní/posúvaní briežku. Keď okolo bývajúci videli, že sa tu deje niečo neobyčajné, tak jeden z nich dal zavolať asi sedem plne naložených tatroviek (jedna sa otočila sedemkrát) zeminou na vyrovnanie ihriska. Ihrisko bolo pripravené na futbal. Najskôr sme však mali obed – guláš. Ten sa pripravoval od nášho príchodu, počínajúc prípravou dreva na oheň a končiac miešaním guláša v kotli. Zorganizovali sme turnaj, kde boli dva slovenské, a dva holandské družstvá. Polčas trval desať minút a vo finále sa ocitli dva slovenské tímy. Víťaz bol jasný. To však ešte netušili, že sa zrodí piaty tím – Korytnačky. V ňom boli prevažne ľudia zodpovední za chod projektu. Zápas s víťazom turnaja sa skončil nerozhodne 4:4. Vynikajúca atmosféra vládla počas celého dňa aj vďaka tomu, že pomáhali ľudia z tunajšej komunity. Holanďania pre nás pripravili krátku scénku, ktorá hovorila o tom, že keď človek urobí niečo zlé – niečo ukradne, alebo zaklame… tak sa stáva väzňom hriechu. Od tohto väzenia ho môže vyslobodiť úprimná modlitba k Bohu a prosba o odpustenie. Po prísľube, že zem príde vyrovnať bager, a že sa postará aj o dva veľké pne, sme sa rozlúčili ďakovnou modlitbou a zamierili do svojich domovov.

O vnímanie celého týždňa sa takto s nami podelil náš Martin, za čo vďaka jemu aj VŠETKÝM, ktorí priložili ruku k SPOLOČNÉMU DIELU.

Na ihrisku budeme ďalej pracovať aj v auguste a veríme, že sa tam udejú ešte VEĽKÉ VECI.

DSCN2288

“Zápisky z výletov” s PRERODom

Na zdokumentovanie nášho týždňového spoločného “jašenia” vám dáme nahliadnuť do denníčka nášho Kristiána. Kto by chcel vidieť aj fotky, sú na preroďáckom facebooku.

01.07.2013: Ráno začalo modlitbou a prosbou nášho Otca o ochranu. Toho dňa sme sa vybrali do Lúčok. Po príchode sme si to namierili na minigolf, kde skrsla myšlienka ísť navštíviť kaplnku v neďalekom lese. Po úspešnom nájdení kaplnky sme sa osviežili prameňom a modlitbou k sv. Antonovi. Po tomto všetkom sme sa presunuli na bojové pole, kde sa spustila šišková vojna. Keď sa vojna skončila, presunuli sme sa popri hoteli u Jazveca až k amfiteátru, kde sme sa naobedovali a zmerali si sily v preťahovaní lanom. Celý spotení sme potom zamierili rovno k Lúčanskému vodopádu na osviežujúcu sprchu. Tým sa zavŕšil prvý deň nášho vyčíňania. Amen

02.07.2013: Akcia Hrabovo začala tradične rannou modlitbou a prosbou o ochranu, po ktorej sme sa rozdelili na partie a to nasledovným spôsobom: čističi okolia, hotovači dreva, krájači potravy, podpaľači. Takto podelení sme každý vykonávali svoju prácu (úspešne). Ťažko zrobení sme zasadli k stolu a najedli sa. Po strávení potravy sme odpískali futbalový turnaj s takmer nekonečným koncom. Pri kopnutí jubilejného gólu turnaja sme sa presunuli na hrabovskú priehradu, kde sa diali veci podivuhodného charakteru, ku ktorým by som sa nerád vyjadroval. Po tomto všetkom sme sa pobrali domov. Amen

03.07.2013: Neodmysliteľná ranná modlitba bola súčasťou aj tohto dňa. Nevinne vyzerajúci výlet sa zmenil po chvíľke putovania na nočnú moru. Nepredstaviteľne obrovský kopec, ktorý sme museli zdolať, bol aj pre zdatných športovcov ťažkých orieškom. Keď sme sa konečne vyšplhali na rovinku, akoby nestačilo že sme dosť unavení, napadol nás medveď (nikto ho nevidel, ale všetci utekali ako zmyslov zbavení). Ďalej sme pokračovali našu púť k zasľúbenému jazeru cez medvedí háj, kde nám tiež nebolo všetko jedno. Po finálnom príchode k jazeru sa dlho neotáľalo a skákalo sa dnu. Očká šťastím jasali, guľky troška štípali, ale všetci boli spokojní a v takejto nálade sme sa vrátili domov. Amen

04.07.2013: Keď poviem že sme ráno začali modlitbou nebude to nič nezvyčajné. O čom bol vlastne celý dnešný deň? Vyblázniť sa až do umretia (našťastie nikto neumrel). Onoho dňa sme boli na kúpalisku v Bešeňovej, kde sme skúsili každý jeden tobogan. Skvelá nálada panovala počas celého šantenia. A v skvelej nálade sme sa aj pobrali na cestu domov. Vďaka Bohu.

IMG_4283

PRERODová opekačka v Hrabove

Záver školského roka sme si “vychutnali” s našimi dobrovoľníkmi – PREROD tímom v Hrabove. Na spoločnej opekačke sme sa stretli v utorok 25.6. Spolu sme prežili chvíle pri dobrom jedle, dobrej nálade a v závere sme si zahrali dobrý futbal s našimi chalanmi z piatkového klubu “Gipsy”, ktorí si prišli s nami zmerať futbalové “sily” pod priehradu.

Všetkým ktorí nám akýmkoľvek spôsobom cez školský rok pomohli alebo sa v PRERODe len tak “mihli” zo srdca ĎAKUJEME a prajeme KRÁSNE a DOBRE PREŽITÉ PRÁZDNINY. A hlavne nech horí “plameň” vo Vašich srdciach.

Zopár fotiek z akcie nájdete na našom FB – prerod.