Archívy autora: admin

Bajkostanovačka na Magurke

Po víkendovom letnom výdychu nás čakali náročné výzvy na našej “bajkostanovačke”, ktorá sa mohla uskutočniť 8.-9. júla aj vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska v našom projekte Spoznaj (sa) viac s PRERODom, v rámci ktorého sme nakúpili 7 kvalitných horských bicyklov.

Prvá výzva: vstať ráno, cez prázdniny o 6.00, aby sa mohla o 7.00 banda nadšených cyklistov stretnúť pred ZŠ v Černovej, pozbierať cestou všetkých 15 účastníkov a vyraziť “do boja”.. Druhá výzva: napratať do ujovho Jarovho sprivodného vozidla všetky spacáky, stany, zásoby jedla a pitia.. Výzva číslo 3: absolvovať pohodlnú cyklokorytničku a následnu trasu z Liptovskej Osady do Liptovskej Lúžnej v hustom peletóne s plnou dávkou síl a nepozrážať sa.. Štvrtá výzva (pre ujovu Jarovu rodinu a dvor): poňať všetkých hladných a smädných cyklistov aj s bicyklami na prvej občerstvovacej prestávke (chlebíčky a kofola boli výborné :) Výzva číslo 5: v pokore sa skloniť pred Kráľom kráľov v miestnom chráme, načerpať duchovných síl a navštíviť známeho miestneho kňaza.. číslo 6 a 7: Vystúpať náročný 14 kilometrový úsek do hôr s ubúdajúcimi psychickými a fyzickými silami, zvládnuť prudký zjazd na piesočnatej polorozbitej asfaltke plnej zákrut a doraziť sa v stúpajúcej cieľovej rovinke pred Magurkou.. Výzva číslo 8: zakempovať v polmetrovej tráve s dovolením chatárov, v oblasti plnej medveďov..Výzva číslom 9-10: prebádať nepoznanú húštinu plnú čučoriedok, poskytnúť ujovi Dušanovi prvú pomoc a šmýkať sa na “zadnici” od starých zavretých baní a opiecť legálne špekačky v národnom parku…číslo 11: vypiť teplý bylinkový čaj za “babku” a vyspať sa v 3-miestnom stane 4-ria pri vonkajšej teplote 5 stupňov.. Výzva č.12: výjsť z vyhriateho stanu, rozcvičiť sa spolu s hladaním reflexných check-pointov a rozlepiť oči v bystrom potoku z Ďurkovej..číslo 13: posilniť sa chlebíkom s paštikami, makovníkom a kofolou.. Výzva číslo 14: Spustiť sa s vetrom a spolujazdcami opreteky Ľupčianskou dolinou a nevyletieť v zákrute..číslo 15: Zabrať z posledných síl na ceste cez Partizánsku Ľupču, Bešeňovú, Liptovskú Teplú, Liskovú až domov. Final: poďakovať všetkým, aj Bohu za ochranu a rozlúčiť sa s touto húževnatou a priateľskou partiou…

Spoznali sme veľa nového vôkol nás a zdolali mnoho v nás. Cyklisti z PRERODu..

Zaži leto s PRERODom 2019

Začiatok leta s PRERODom bol krátky, ale na zážitky veľmi intenzívny. Nakoľko sme museli načerpať sily na ďalšie dobrodružné letné výjazdy, absolvovali sme v úvode leta 4 nabité dni adrenalínom, vodou a rýchlosťou.

Hneď prvý deň sme sa po úvodnom stretnutí 25 člennej osádky a “bezpečnostných” inštrukciách pobrali, rozdelení do skupín a naladení na turistiku do Kvačianskej doliny, na železničnú stanicu. Keď sme zistili, že náš vlak má meškanie vyše 30 min. a po prehodnotení všetkých prestupov a časových rezerv, operatívne sme zmenili plán a pobrali sa schladiť k Liptovskej Mare..čo bolo prozreteľnostné, pretože v ten deň naozaj pražilo na tridsiatudruhú.

Nasledujúci deň nás čakal výlet do Liptovského Mikuláša, už nemeškajúcim vlakom, kde sme sa po krátkej obhliadke mesta schladili v bazéne na plavárni. Po krátkej skupinovej súťaži, ktorá si vyžiadala obete (pozdravujeme Miša :) a chutnej “obedo-desiate” sme busom “fičali” za ešte väčšou rýchlosťou – na motokárovú trať Monako Grand Prix v Závažnej Porube. Po preverení výšky všetkých pretekárov a krátkom školení, sme v skupinkách po 4 začali naháňať svoje najrýchlejšie časy, na dvojúrovňovom skvelom okruhu. Jednoznačne, Tibor, veľký fanúšik F1-tky bol najlepší.

Tretí deň patril “divokému” splavu pokojnej rieky Oravy. Aj keď sme sa veľmi tešili na úsek, ktorí ešte nemáme prebádaní (DK-Kraľovany), po raňajšom telefonáte s raft-majstrom p.Stanovským sme museli zmeniť trasu. Sucho sa popísalo aj na nízkej hladine našej rieky a tak sme čakali prívalovú vlnu z Oravskej priehrady okolo 10.00 v Oravskom Podzámku aby nás zviezla až pod most do Kubína. To čo vyzeralo ako “pokojná vodička” si v každom so 4 člnov vyžiadalo svoj adrenalín..najmä pri uviaznutí raftov na väčších skalách uprostred hlbokej vody, ich následné zatopenie a zachraňovanie. Po troch hodinách sme mokrí a plní zážitkov boli radi, že vyloďujeme. Potom už len podriemkať v buse do Ružomberka.

No a štvrtí deň sme sa aqua-relaxovo vyžili v peknom, čistom a malom aquaparku v Turčianskych Tepliciach. Cesta tam bola síce dramatické, keď po úvodnom meškaní rýchlika, sme jeho %dalšie zbrzdenie spôsobili mi (mylným stiahnutím záchrannej brzdy), čo si patrične niwktorí odniesli na komunite v parku pred kúpeľmi a sedením na opaľovacích lehátkach v kúpeľoch. Napriek tomu sme si trojhodinový zážitok plný šmýkania, špliechania a relaxovania poriadne vychutnali. Záverečná komunita a rozlúčka na komunite na peróne vo Vrútkach uzavrel našu prázdninovú “rozbiehačku”.

Vďaka všetkých účastníkom a Mišovi, Paťovi, Tiborovi a Jerrymu za pomoc.

Priateľský výjazd do Žiliny

Po našom tradičnom “vrchole” sezóny – turnaji Don Bosco RK-up, sme dostali pozvánku na priateľský zápas do Žiliny. Vyskladali sme mladších a starších chlapcov z FC Prerod’s a AS Roma a spoločne zamierili v skorých ranných hodinách vlakom a trolejbusom na ZŠ Karpatskú na Vlčinciach. Čakalo nás milé privítanie pani riaditeľkou a zážitok v podobe diváckej účasti na zápise do Slovenskej knihy rekordov za “najmasovejšie” skupinové tancovanie Belgického tanca na Slovensku. V parku pred školou tancovalo približne 750 z 800 žiakov školy. Potom nás už miestny chlapci so svojím skvelým telocvikárom pozvali na umelú trávu “zatancovať” si s loptou. A bol to veru umelecký zážitok. Aj keď mladší chlapci prehrali svoj náročný zápas 4:7; starší nás potešili svojim výkonom bez zaváhania keď porazili žilinčanov 13:0. Najsilnejším momentom zápasov bola férová a tímová hra našich hráčov spojených z dvoch tímov, čím naplnili heslo, ktoré nosíme aj na našich dresoch “Prerod- spolu a radostne!” Po dobrých zápasoch nás “zapálená” pani riaditeľka pozvala všetkých na dobrý obed do školskej jedálne. S priateľským rozlúčením a nádejou, že sa do Žiliny ešte vrátime sme sa s medzipristátiami v Auparku a Mirage, pomedzi kvapky so zmrzlinou v ruke pobrali domov.

Don Bosco RK-up 2019 !

Tradičný futbalový turnaj organizácií pracujúcich s deťmi “Don Bosco RK-up” otvoril svoje brány v tomto roku po 8 krát. Uskutočnil sa vo štvrtok 6.júna. Tento ročník sa niesol v duchu témy “zjednotení na ihrisku – spolu dokážeme viac” a chceli  sme ňou zamerať pozornosť detí a ich dospelých vedúcich, na potrebu vzájomnej spolupráce, spolupatričnosti a podpory, nielen na ihrisku, ale aj v ich každodennom živote v rodinách, školských kolektívoch, kamarátstvach.

Turnaj otvoril zástupca Nízkoprahového centra pre deti a rodinu – PREROD pán Rakučák, predstavitelia Mesta Ružomberok a zúčastnených zariadení a škôl. Pri vyhodnotení turnaja nás svojou návštevou poctil aj pán zástupca primátora Lazár. Všetkých účastníkov povzbudil požehnaním a slovami  o potrebe nasadenia a jednoty v živote páter Gábriš od jezuitov. Podujatie sa uskutočnilo vďaka spolupráci s organizáciami: Diagnostické centrum Ružomberok, Spojená škola – špeciálna základná škola, Centrum pre deti a rodinu (detský domov RK), Základná škola – Bystrická, Základná škola Andreja Hlinku – Černová, Základná škola – Zarevúca, ktorá zapožičala na podujatie svoj športový areál. Futbalového turnaja Don Bosco RK-up 2019 sa zúčastnilo 80 detí v 10 tímoch so svojimi vedúcimi a pedagógmi. Podujatie podporili Mesto Ružomberok a jeho dlhoročný sponzor INTERSPORT a SPORTBY. Svojou spravodlivou rozhodcovskou taktovkou nás viedol pán rozhodca Stanislav Bomba s mladším kolegom.

Všetkým ďakujeme a tešíme sa o rok.

Záverečná bilancia turnaja:
staršia kategória:
1. ZŠ Bystrická
2. ZŠ Černová
3. Diagnostické centrum RK
4. AS Roma – PREROD
5. FC PREROD´S
6. CDR Ružomberok
mladšia kategória:
1. FC SAVIO – Spojená škola ŠZŠ
2. ZŠ Bystrická
3. FC PREROD´S junior
4. CDR Ružomberok

Zimný turnaj “Športuj a vyhraj 2019″, tentoraz v Černovej

Ako každý rok, tak aj tento, Spojená škola – špeciálna základná škola zorganizovala zimný turnaj, ako priestor na priateľské stretnutie pri športe pre deti, s ktorými pracujeme. Turnaj, na ktorom sa spoluorganizátorsky podieľalo aj Nízkoprahové centrum PREROD a Diagnostické centrum Ružomberok, sa tento rok uskutočnil 27.februára, aj vďaka ZŠ AH v Černovej a jej pani riaditeľke, ktorá nám poskytla priestor v ich telocvični, keďže športová hala T-18 sa nachádza od januára 2019 v havarijnom stave.

Na turnaji sa stretlo 5 tímov (tím Diagnostického centra Ružomberok, FC Savio zo špeciálnej ZŠ, FC Prerod a AS Roma z Prerodu a domáci chlapci z Černovej). Títo si férovo zmerali športové sily a nadšenie pod rozhodcovskou taktovkou skúseného ligového rozhodcu Stanislava Bombu. Záverečné prvenstvo po skvelom športovom dopoludní plnom dramatických a krásnych športových momentov patrilo chlapcom z Diagnostického centra RK, druhé miesto vybojovali futbalisti z Prerodu a o tretie miesto sa v penaltovom “rozstrele, pobili” chlapci z Černovej s tímom FC Savio, z čoho úspešnejšie vyťažili “domáci”. A na chvoste sa umiestnili oslabení snaživci z AS Roma. Tešíme sa na vrcholné stretnutie sezóny, na turnaj Don Bosco RK-up 2019, organizovaný našim zariadením v júni.

Spoznaj (sa) VIAC s PRERODom

Od decembra s našimi klientmi realizujeme aj projekt “Spoznaj (sa) viac s prerodom” podporený Nadáciou pre deti Slovenska v rámci grantovej výzvy Športujem rád a bezpečne 2019. V zimných mesiacoch sa učíme korčuľovať na zakúpených ľadových korčuliach a navštevujeme vonkajšie klziská a zimný štadión v regióne. S najstaršími sme dokonca zvládli už aj hokejové zápasy. Na úvod sme využili aj skúsenosti nášho bývalého dobrovoľníka Peťa, ktorý momentálne pracuje v záchrannej službe a prišiel medzi deti porozprávať o poskytnutí prvej pomoci, ktorú si mohli aj prakticky precvičiť. V jarných a letných mesiacoch plánujeme “zbrázdiť” na zakúpených bicykloch krásne zákutia našej prírody pod vedením skúseného cyklistu a dať tak našim klientom možnosť rozvíjať svoje schopnosti, zručnosti, poznanie nášho regiónu a to, že spolu dokážeme a zažijeme viac.

Dobrý skutok s Kauflandom

Z minuloročnej novembrovej kampane firmy Kaufland, pri príležitosti otvorenia zrekonštruovanej predajne, nám aj vďaka Vášmu nákupu v predajni, firma darovala výťažok v hodnote 5743,- eur. Tieto plánujem použiť na rozvoj našich skupinových činností pre deti a mladých ľudí s ťažkosťami a problémami. Prvou oblasťou bude rozvoj schopností ohrozených detí spoločensky (do kolektívu) sa začleniť a samostatne riešiť svoje problémy prostredníctvom neformálneho vzdelávania v klubových programoch (celoročný výchovno-edukačný program v kluboch bude zameraný na lepšie sebapoznanie, posilňovanie sebavedomia, sebadôvery, zodpovednosti, zlepšenie vzťahov medzi deťmi, ako aj rozvoj komunikačných zručností a tréning zvládania záťažových situácií v kolektíve rovesníkov). Tento celoročný program, ktorý aktuálne prebieha v 4 pravidelných skupinách v zariadení a na školách, je prepletený zaujímavou záujmovou činnosťou, dobrodružnými pobytmi s deťmi a vrcholí atraktívnym výchovno-rekreačným pobytom v letných mesiacoch. Druhou oblasťou, do ktorej chceme získané prostriedky investovať je prevencia – predchádzanie vzniku šikanovania vo vzťahoch v triednych kolektívoch.

www.kaufland.sk

 

Štedré Vianoce 2018

Vianoce 2018 boli v prerode naozaj štedré. Štedré na vzájomné priateľské stretnutia dospelých a detí z rozličných klubov, ktoré sa počas roka stretávali na výletoch, spoločných akciách, pobytoch a teraz mohli zasadnúť k spoločnému “štderopoobednému” stolu a vzájomne si vyjadriť poďakovanie za prežitý rok. Boli štedré na vďačnosť voči všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k budovaniu dobrých vzťahov a rozvoju detí a mladých v prerode, počas uplynulého roka. Boli štedré na radosť a smiech (aj na dobrých vtipoch) a v neposlednej miere boli štedré na dary, aj vďaka Nadácii pre deti Slovenska, ktorá podporila náš projekt “Spoznaj (sa) viac s prerodom”, ktorý budeme realizovať v roku 2019. Už sme zakúpili a po prvýkrát otestovali korčule na predvianočnom korčuľovaní :)

Vďaka Bohu za všetko a s jeho požehnaním “hor sa” do roku 2019, zažiť plno nových dobrodružstiev a osobných prerodov…to vinšujeme do nového roka 2019 aj Vám…

D&J prerod